Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Apple has given way to app developers.  Payment outside the App Store is allowed |  Aeroslas

Apple has given way to app developers. Payment outside the App Store is allowed | Aeroslas

The US company Apple decided to withdraw from the dispute with the developers and, in agreement with them, will allow application developers to directly contact customers and inform them of payment options other than Apple’s default App Store. The tech giant announced this in a press release. This is a fundamental change in the current situation, as Apple was opposed to it until recently.San Francisco / Cupertino

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
NearThe policy change is the result of the settlement of a class action lawsuit brought by developers against Apple (illustration image) Photo: René Wulvik Source: iROZHLAS.cz

Apple prevented app developers from emailing customers themselves and directing them to other payment methods. The dispute was over how much fee app developers have to pay Apple for their ability to offer their apps through its virtual store. Apple collected up to 30 percent of total sales, but last year it halved that fee for those creators who won’t get more than $1 million (CZK 21.7 million) from a sale.


Apple začíná kontrolovat fotky kvůli dětskému pornu. Nástroj můžou zneužít i tajné služby nebo diktatury


Číst článek

Nyní mohou vývojáři využívat informace získané ve svých aplikacích, například e-mailovou adresu, ke komunikaci se zákazníky. Mohou jim tedy sdělit, jak za využívání aplikace platit jinak a levněji, než prostřednictvím platební brány Applu.

„Tak jako vždy, vývojáři nebudou Applu odvádět poplatek z žádného nákupu provedeného mimo jejich aplikaci nebo App Store. Uživatelé s takovou komunikací musejí souhlasit a musejí mít právo ji odmítnout,“ uvedl Apple.

Změna přístupu je výsledkem urovnání hromadné žaloby, kterou na Apple podali vývojáři. Ti tvrdí, že Apple zmonopolizoval distribuci aplikací ve svém operačním systému iOS a nákupy v prostředí aplikace. Dosáhnul tak podle nich toho, že vývojáři jsou nuceni Applu odvádět neúměrně vysoké poplatky, poznamenal server CNBC.

Změna pravidel obchodu

Vedle tohoto sporu, který Apple urovnal, čelí firma značnému tlaku i kvůli tomu, aby změnila pravidla v obchodě App Store i výši poplatků, které vybírá za možnost umístit aplikaci ve svém virtuálním obchodě. Na Apple v tomto ohledu tlačí regulační orgány i zákonodárci po celém světě, zejména v Evropské unii a ve Spojených státech. Tedy na trzích, které si Apple nemůže dovolit ignorovat.

Velkou mediální pozornost k sobě přitáhl spor, který Apple vedl s tvůrcem počítačové hry Fortnite, společností Epic Games. Obě firmy se utkaly před soudem, kde se objevil i šéf Applu Tim Cook. Verdikt zatím nepadl, očekává se ale ještě letos.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Elon Musk wants to produce humanoid Tesla Bot. They are supposed to serve people and in case of "problems" they are supposed to run away