Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Charles University will not handle the Sputnik V vaccine at Zeman's request.  This is considered unnecessary for aerosiles

Charles University will not handle the Sputnik V vaccine at Zeman’s request. This is considered unnecessary for aerosiles

Researchers from Charles University (UK) will not test the Russian Sputnik V vaccine, at the request of President Milos Zeman. This comes from the answer of the university spokesman, Vaclav Hajik, to a question from ČTK. According to the head of the school, Tomás Zema, it would be pointless for university experts to deal with the evaluation of the vaccine, Hájek said.Prague

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseCharles University calls for respect for the opinions of the competent authorities regarding vaccines. Photo: Michaela Danilova | Source: iROZHLAS.cz

According to him, the decision to use the vaccine should be issued by authorized bodies, such as the Ministry of Health, the State Institute for Drug Control (SÚKL) and the European Medicines Agency (EMA). Sputnik V has yet to gain their approval for use. Prague Castle expressed its regret at the university’s decision.


Mám právě ideálně čisté svědomí, zrušili jsme vadné opatření, říká Arenberger


Číst článek

Prezident Miloš Zeman, který je dlouhodobým zastáncem ruské vakcíny, oslovil rektora Zimu kvůli Sputniku V v březnu. Rektora požádal, aby vakcínu prozkoumala komise odborníků z Univerzity Karlovy.

„Rektor Zima zaslal panu prezidentovi dopis, ve kterém objasnil důvody, proč je zbytečné toto posuzovat na UK, neboť výsledky klinických experimentů byly publikovány v prestižním časopise Lancet v únoru tohoto roku,“ uvedl Hájek.

„Rozhodnutí o použití musí vydat autoritativní a oprávněné orgány, tedy ministerstvo zdravotnictví, SÚKL a EMA. Tímto oprávněným orgánem UK není a ani nemůže být,“ dodal.

‚Politováníhodné rozhodnutí‘

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že nad rozhodnutím lze vyjádřit politování. „Protože vědci Univerzity Karlovy mohli pomoci dobré věci ve prospěch všech občanů republiky, posouzení by tedy určitě nebylo zbytečné, ale cenné,“ uvedl.

Prezident dlouhodobě požaduje, aby Česko přijalo ruskou vakcínu. Bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který neschválenou očkovací látku odmítal, kvůli jeho postoji kritizoval. Spolu s ředitelkou SÚKL Irenou Storovou ho v březnu označil za hlavní překážku pro dodávky Sputniku V.

Nabídka Ruska byla podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na nákup 300 000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150 000 dávek. Řekl to v úterý Radiožurnálu. Dodal, že nemá informace o tom, že by tato několik týdnů stará nabídka už neplatila.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  There is a great demand for hotels in Hurghada and Marsa Alam..and tourism experts: there is a great popularity