Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

China has reported its first human case of H10N3 bird flu.  It is not clear how Aeroslas was transported

China has reported its first human case of H10N3 bird flu. It is not clear how Aeroslas was transported

A 41-year-old man from east China’s Jiangsu Province has been confirmed as the first person in the world to be infected with the H10N3 bird flu strain. The Chinese National Health Commission quoted Reuters as saying on Tuesday.Beijing

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseThere are many different strains of bird flu in China, and some of them infect humans intermittently (illustration) | Photo: Pixabay photobank

A man from Xinjiang was hospitalized on April 28 after he developed a fever and other symptoms. According to the Chinese commission, it was confirmed on May 28 that she was infected with the H10N3 bird flu virus. The committee did not say how he was injured.


Rusko oznámilo první přenos viru ptačí chřipky AH5N8 na člověka, nakažení se cítí dobře


Číst článek

H10N3 je méně patogenní, tedy relativně méně vážný kmen ptačí chřipky a riziko jeho šíření ve velkém měřítku je velmi malé, dodala komise. Stav nakaženého muže je stabilní a je připraven na propuštění z nemocnice. Sledování kontaktů, s nimiž byl ve spojení, žádné další případy nákazy neodhalily.

V Číně se vyskytuje mnoho různých kmenů ptačí chřipky a některými se sporadicky nakazí i lidé. Obvykle jde o osoby, které pracují s drůbeží. Žádný podstatnější počet lidí nakažených ptačí chřipkou se neobjevil od let 2016 až 2017, kdy po nákaze kmenem H7N9 zemřelo asi 300 lidí.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Gantz addresses the countries of the Middle East in the wake of the Israeli strike on Syria