Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

China is committed to achieving climate goals.  The question is, what does he want for her, says economist Simerak |  Aeroslas

China is committed to achieving climate goals. The question is, what does he want for her, says economist Simerak | Aeroslas

At the end of the United Nations climate summit, the United States and China announced that they would work together to ensure that global temperatures did not rise by more than one and a half degrees Celsius compared to pre-industrial times. “We simply learned about it. Today, this raises a number of questions and, to a large extent, concerns among a number of experts,” notes Willem Semerak, an economist and expert on China, from CERGE-EI.plus interview
Prague

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
NearEmissions and Pollution Source: Profimedia

As Simrac explains, China has recently been trying to link all climate change negotiations with other sensitive issues that are important to it.

This, for example, is the question of respect for human rights, Uyghur statusOr the status of Taiwan or the South China Sea dispute.

Listen to the full conversation

“It will be very interesting for us now to see to what extent China has actually succeeded. And to what extent Western countries have been able to focus only on climate issues,” said an expert on China and international trade.

Because of climate change, China may face serious problems in the form of floods or droughts, which it is well aware of. In some areas in particular, this is an obvious problem that affects the economy and the health of the population, often leading to local protests and dissatisfaction.

However, as Semerak adds, the problem of greenhouse gas emissions may be off the horizon for today’s country leadership: “President Xi Jinping and others, given their age and immediate goals, may not be directly threatened by the consequences of climate change.”


Jde o ‚okamžik pravdy‘? Co rozhodne o jeho úspěchu? Klíčové otázky a odpovědi k summitu COP26


Číst článek

Západní komentátoři si také kladou otázky, zda čínská vláda dokáže kontrolovat dodržování stanovených závazků. Často prý dochází k tomu, že nižší úroveň si je vědoma omezených kapacit centrální vlády a kvůli tomu odkládá problematické kroky a do centra posílá špatné nebo zavádějící informace.

Kdo znečišťuje svět?

Zároveň má Čína zájem být u hledání nových technologií a řešení, ze kterých by mohl profitovat čínský průmysl. „Pokud se podíváme na poslední čínské pětileté plány, tak je tam vždy velmi výrazně zdůrazněna ta environmentální část. Čína se snaží prezentovat jako jakýsi světový vůdce v těchto technologiích,“ uvádí Semerák.

„Čína samozřejmě zodpovídá za nějakých 30 procent emisí oxidu uhličitého, ale je potřeba si uvědomit, že to je současně dílna světa,“ podotýká expert s tím, že pokud by v Číně došlo k omezení výroby, pocítil by to celý svět.

Z hlediska emisí ve spotřebě a zejména v přepočtu na obyvatele je ale Čína zhruba na podobné či nižší úrovni, než je Česká republika nebo Evropská unie. „A výrazně pod průměrem toho, jakým způsobem zatěžují skleníkovými plyny světovou ekonomiku Spojené státy,“ upozorňuje Semerák.

Hlavním principem, kterým se čínská vláda řídí, je prý snaha zvýšit blahobyt vlastních obyvatel. Věří totiž, že jen tak může být zachována stabilita země a vedoucí úloha komunistické strany. Klimatické závazky jsou v tomto ohledu sekundární.

Jak reálná je ambice Číny být do roku 2060 uhlíkově neutrální? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Jan Bumba, ert

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Architect Viktorie Soukov designs large houses and the entire city area and is able to raise three children