Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Opposition: The government is not adequately addressing the prime minister's conflict of interest, jeopardizing the right to European funding.  Aeroslas

“Conflict of interest does not apply to us.” The Czech authorities have negotiated with Brussels the second review of the case of Babis Aeroslas

The Czech authorities tried to mitigate the findings of the second review of Prime Minister Andrej Babis’ conflict of interest (yes). On Tuesday, they met with representatives of the European Commission in the conciliation proceedings. It remains to be seen if they succeeded. The conciliation commission now has 30 days to summarize the results of the long-awaited meeting. Accordingly, the investigation of the scrutiny of the payment of agricultural subsidies to the Agrofert Group is transferred to the next stage. Preliminary conclusions confirmed a conflict of interest, which Babish rejected.We recommend
Prague

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
NearAndre Babis Photo: Rene Volvic Source: iROZHLAS.cz

Luďka Raimondová of the press service of the State Agricultural Intervention Fund (SAIF), which distributes euro subsidies to farmers in the Czech Republic, told iROZHLAS.cz.


Audity i zpětné blokování plateb. Evropská komise si chce 180 miliard korun pomoci pro Česko pohlídat


Číst článek

Tuzemské politické špičky chyby ve vyplácení unijní podpory dlouhodobě odmítají. Zemědělský fond má navíc za to, že se na něj tuzemská legislativa ke střetu zájmů ani nevztahuje. „Protože SZIF nevyplácí dotace ze státního rozpočtu, tedy podle zákona o rozpočtových pravidlech,” pokračovala Raimondová.

Pro vysvětlení: český zákon o střetu zájmů zakazuje firmě, kterou alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, čerpat dotace vyplácené dle rozpočtových pravidel, tedy zpravidla ministerstvy. Zemědělský fond funguje podle vlastního zákona, který daná legislativa nepokryla. Jde ale zřejmě o skulinu v zákoně, než úmysl zákonodárců vyčlenit ho z jinak plošného zákazu.

Zemědělský fond si nechal zpracovat právní analýzu, na jejímž základě dotace pro holding Agrofert udělené po září 2017 (kdy začal platit český zákon o střetu zájmů) nedávno odblokoval. Unijní podpora udělená po srpnu 2018, kdy začalo platit přísnější evropské nařízení ke střetu zájmů, je však pro koncern z Babišova svěřenského fondu nadále preventivně stopnuta.

Hledání kompromisu

Zpátky ale ke smírčímu řízení. Pod dohledem odborníků nominovaných z různých členských států se během úterní online schůzky hledalo především kompromisní řešení. Smírčí orgán totiž podle Raimondové účastníky současně informoval, že „nemá oprávnění vyjadřovat se k právním otázkám.“

„Zástupci České republiky prezentovali svou setrvalou pozici, podle které se na SZIF nevztahují ustanovení o střetu zájmů.“


Luďka Raimondová (Státní zemědělský intervenční fond)

„A téma střetu zájmů smírčí orgán považuje za právní problematiku, ke které se nevyjadřuje,“ doplnila pracovnice zemědělského fondu, který na jednání reprezentoval jeho šéf Martin Šebestyán. To znamená, že se neřešil výklad české či evropské legislativy ve vztahu k premiérovi Babišovi.

Potvrdil to také Vojtěch Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství, jehož zástupci se společně s pracovníky ministerstva zahraničí schůzky také zúčastnili. „V souladu s dosavadní praxí se smírčí orgán nezabýval právně-legislativními aspekty a jejich výkladem, jelikož mu tato úloha dle právních předpisů Evropské unie nepřísluší,“ uvedl s tím, že resort smírčímu orgánu hlavně vysvětlili jeho „postoj k některým technickým otázkám.“

Smírčí orgán nyní bude mít podle Bílého 30 dní na to, aby na základě proběhlé schůzky zpracoval zprávu. V ní má uvést, zda se podařilo, nebo naopak nepodařilo postoj Bruselu a českých úřadů sblížit. A může také doporučit další postup, Evropská komise se ním ale řídit nemusí.

Závěry auditu

Ministerstvo zemědělství výsledky auditu zemědělských dotací pro koncern Agrofert z Babišova svěřenského fondu obdržel od Evropské komise už v únoru. Závěry, ke kterým Brusel u druhého auditního šetření došel, ale resort tehdy neoznámil. A nechce je říct ani nyní.


Senátor Nwelati neodevzdal majetkové přiznání. Zákon o střetu zájmů porušil už po osmé


Číst článek

„Auditní šetření zůstává stále otevřené, a to až do doby doručení závěrečné zprávy, respektive případného rozhodnutí o vyloučení z financování. Z tohoto důvodu není možné poskytnout více informací,“ vysvětlil mluvčí resortu Bílý. Střet zájmů premiéra Babiše ovšem potvrdily předběžné závěry kontrolorů. A co se bude dít dál, nechtěl Bílý předjímat.

Definitivně ukončen je však už první audit Evropské komise, který se týkal dotací vyplácených především ministerstvem průmyslu a obchodu. Brusel finální auditní zprávu ke střetu zájmů zveřejnil v dubnu také na svém webu. Babiš podle dokumentu nadále ovládá holding Agrofert, a porušuje tak evropskou i českou legislativu.

Premiér nicméně konflikt dlouhodobě odmítá. „Vždy jsem dodržoval veškeré právní předpisy. Agrofert neřídím a neovládám,“ prohlásil například během červnové mimořádné schůze sněmovny. Podobně jakékoli pochybení odmítá také Agrofert.

Kristýna Guryčová

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Huawei is working on improving the head-up display. At night and in thick fog, augmented reality technology helps drivers - Živě.cz