Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Distance and full-time teaching assistance.  Brno scientists are developing games for virtual reality Aeroslas

Distance and full-time teaching assistance. Brno scientists are developing games for virtual reality Aeroslas

Researchers from Masaryk University in Brno are testing a new form of teaching. Education is trying to move to virtual reality. For example, students and teachers in high school can meet remotely. Scientists are now developing special games for them, for example to practice the English language. In a virtual environment, students can collaborate just like in the classroom, and everyone can be at home.Brno

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseResearchers from Masaryk University in Brno are testing a new form of teaching. Education tries to move to virtual reality (illustration) Source: Profimedia

“We found ourselves in the courtyard of Villa Astn Brno. We are balloon dolls and we can walk around the villa,” Alžběta Šašinková of the Arts College told Radio Czechia Brno, who accompanied the reporter on one of the assignments that she and her colleagues had come up with.

Brno researchers are trying to involve virtual reality in their education. Hear more in Ivana Chatrna’s report

Both had virtual reality glasses and game controllers. From the start, the editor felt like she was playing a computer game. She walked through the villa and gathered information about the things in it. At the same time, she can practice listening or speaking in English.

“You become overwhelmed by the environment or in the task of forgetting that you are learning something. It can have the effect of talking to a person without focusing on them.”

Researchers are gradually testing different types of tasks. So far, classic role-playing games in which students have become accustomed to select characters have proven to be their best. Practically any situation can be tailored, such as ordering food in a restaurant.

“Few people really enjoy acting on other people’s skin. The virtual characters you see around you are not completely realistic, which often supports reduced shyness and a lack of direct confrontation,” Sachinkova explains.

Distance learning assistance

Educational games can be used by teachers in high schools. Scientists are already trying to develop tasks for them in other subjects.


Přerušení sportovní sezony? Profesionálové usedli k počítačům, někteří přes simulace i trénují


Číst článek

Na gymnáziu ve Znojmě začal výzkumník Čeněk Šašinka testovat například úkoly pro hodiny zeměpisu. „Jsou témata, která mohou být vyučována pomocí virtuální reality mnohem efektivněji. Student se může podívat na mapu, jak vypadá standardně dvourozměrně a překlopit si mapu do 3D modelu,“ popsal.

Podle Šašinkové se dá virtuální realita použít jako doplněk při prezenční výuce. Ještě větší efekt ale může mít při distančním vzdělávání. Skrz brýle spolu mohou studenti a učitelé v různých prostředích komunikovat a nemusí se spoléhat jen na setkávání u obrazovek počítačů.

„To může být velký rozdíl, jestli s těmi lidmi můžete víceméně reálně interagovat, nebo se vidíte jen na plocho,“ řekla Šašinková.


Jihokorejka se setkala se zemřelou dcerou ve virtuální realitě. ‚Byla jsem opravdu šťastná,‘ řekla


Číst článek

Brýle pro virtuální realitu neustále zlevňují. Vědci proto předpokládají, že by se do budoucna mohly stát běžnou součástí školní výuky. Jednotlivé úlohy se proto informatik Jiří Chmelík snaží zpracovat do přehledné aplikace.

„Bude to fungovat tak, že si nasadíte headset a v něm uvidíte seznam aplikací. Tam si ji vyberete, stáhnete a to je všechno,“ popsal Chmelík.

Kromě škol chtějí vědci virtuální realitu postupně dostat také do knihoven. Lidé by si v nich mohli půjčit vybavení a vyzkoušet si individuální výukové aktivity, nebo by se mohli spojit s lektorem kdekoliv na světě.

Ivana Chatrná

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Watch... an astronaut takes a picture showing the Caribbean