Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

France is considering withdrawing troops from Mali.  Macron regrets Goita's second military coup in less than a year iROZHLAS

France is considering withdrawing troops from Mali. Macron regrets Goita’s second military coup in less than a year iROZHLAS

France is considering withdrawing its troops from Mali. This was confirmed by President Emmanuel Macron in an interview with the Journal of Dimanche. According to him, France will take such action if political instability in Mali leads to further Islamic extremism.Bamako

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print


Copy the URL addressAbbreviated address
CloseMedieval Malian leader Azmi Koida Photo: Francis Kokoroko | Source: Reuters

Macron Weekly Sunday newspaper He said France had told the regional leader that it did not support countries that did not have democratic justice or change.


Při raketovém útoku v Mali byli těžce zraněni tři vojáci mírové mise OSN. Češi jsou v pořádku


Číst článek

Zároveň taky zdůrazňoval, že Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Už prý na loňském jednání v jihofrancouzském městě Pau Macron opakoval, že Francie musí být připravená z Mali odejít. Jestliže tam dosud zůstávala, tak to prý bylo na žádost několika afrických států.

Francie má v oblasti Sahelu zhruba 5100 vojáků, kteří bojují proti islámským radikálům. Francouzská armáda v těchto bojích podporuje několik afrických států, mezi nimi jsou Mauritánie, Niger, Burkina Faso, Čad nebo Mali.

Od roku 2014 v Mali působí rozsáhlá francouzská mise s názvem Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V rámci této mise vznikla taky operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do 60 českých vojáků.

Dalších téměř 80 českých vojáků je zapojených do výcvikové mise Evropské unie. A čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi Organizace spojených národů.

Druhý Goitaův puč

Důvodem, proč chce Macron stáhnout vojáky právě teď, je už druhý puč za necelý rok zorganizovaný armádou a vedený jednou jedinou osobou. Tou je velitel vojenské junty a zároveň dosavadní viceprezident Assimi Goita.


Generál o misi v Mali: V den převratu to bylo náročné, plukovníci byli každý z trochu jiného těsta


Číst článek

Už loni v srpnu zorganizoval puč, při kterém armáda svrhla tehdejšího prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. Tento týden Goita zorganizoval další převrat. Vojenská junta v pondělí zadržela jak prezidenta Baha Ndaweho, tak i premiéra Moctara Ouaneho. Oba byli sice propuštění, ale na veřejnosti ještě oficiálně nevystoupili. Ústavní soud v Mali navíc v pátek jmenoval viceprezidenta Assima Goitu prozatímním prezidentem.

Goita zatčení premiéra a prezidenta vysvětloval tím, že nefungovala komunikace uvnitř vlády. Prozatímní prezident a vůdce vojenské junty prý chce v následujících dnech jmenovat nového premiéra, který má vést rozsáhlá jednání s dalšími politickými a společenskými skupinami.

Goita zároveň už dříve uvedl, že bude respektovat termín svolání svobodných voleb příští rok – ovšem pouze v případě, že pro hlasování budou vhodné podmínky.

Sankce i pozastavení členství

Spojené státy a Francie zvažují sankce kvůli převratu v Mali. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell minulý týden prohlásil, že Evropská unie zatím nehodlá přerušit svou armádní výcvikovou misí, ve které působí i čeští vojáci.


Armáda vystřídá vojáky ve výcvikové misi v Mali. Na místo pošle dělostřelce, ti se musí sžít s jinou taktikou


Číst článek

V neděli se kvůli dění v Mali sešli představitelé Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). Politici 15 afrických zemí se v hlavním městě Ghany v Accře shodli na tom, že Mali přeruší členství v tomto společenství. Zároveň vyzvali vedení Mali, aby uspořádalo svobodné volby a nasměrovalo zemi zpět k demokracii. Podle společenství by měl být v Mali zvolen civilní premiér.

Představitelé 15 afrických zemí, ale nezavedli proti Mali sankce, tak jako to udělali v případě loňského puče, ani nevyzvali velitele vojenské Junty Goitu, aby odstoupil. Sám Goita se summitu sice zúčastnil, ale nevydal žádné veřejné prohlášení.

Martin Balucha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  United Kingdom: Armed forces are preparing to capture the English Channel area