Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Frappel: Pro-Kremlin websites have jumped to the topic of Vrbětice very quickly, they want to cause chaos |  Aeroslas

Frappel: Pro-Kremlin websites have jumped to the topic of Vrbětice very quickly, they want to cause chaos | Aeroslas

The revelation of Russian agents’ involvement in the explosion in Verbitis also “significantly” affected the content of Czech disinformation sites, says Františk Frappel – the head of Semantic Insights, which has long been involved in revealing disinformation, in an interview with iROZHLAS.cz. “The Russians responded to the situation with absolute speed. They were not surprised by the news that, in my opinion, suggests that they were aware of the publication of the matter in advance,” he says.Interview
Prague

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseFrantišek Frappel, Image Data Analyst: Michaela Danilova | Source: iROZHLAS.cz

to me Analyze your semantic insights company After Saturday’s press conference, the pro-Kremlin disinformation scene almost immediately reoriented itself from the events surrounding the COVID-19 pandemic to spreading false and misleading news about the Virbitis explosion. How dramatic is this shift in your opinion?
It’s really exciting. Until the announcement, which happened on Saturday evening, the covid topic dominated the disinformation servers, but during the Saturday evening and then during the Sunday evening, the explosion in virbitis became the clearly dominant theme. Early in the morning on April 17th, the vast majority of disinformation sites wrote only about the Coronavirus, but on Sunday there was already three times more misinformation than that related to the Coronavirus. So there was a drastic change.

It was interesting that the Russians reacted very quickly to the situation. They weren’t surprised by news that, in my opinion, suggests that they knew of the news in advance.

Questioning the official story

What do these types of disinformation articles most often say? Can you decide which direction the Vrbrtice information is trying to address?
The Russians used the same method as in the case of Skripal’s poisoning in 2018. Until then, they tried to pretend a number of different versions in order to dilute the official version for the British authorities, and they are doing the same now with the Czechs. One. In the end, more than 70 different stories and interpretations of what actually happened coincided with the British government’s official narrative regarding Scripal’s poisoning. Then most ordinary people said to themselves, “Who knows how it was, everyone is lying to us anyway.” And, I suppose, the Russians are now hoping that this tactic will pay off in the Czech case as well.


Agenti pro ‚mokrou‘ práci, které Putin ocenil za hrdinství. Co víme o podezřelých z výbuchu ve Vrběticích?


Číst článek

Primárně se tedy zpochybňuje oficiální verze incidentu. Tyto weby například tvrdí, že jde o hru za účelem eskalace konfliktu mezi Ruskem a Západem. Další narativ zpochybňující oficiální verzi incidentu, je ten, že jde o hru za účelem přerušení obchodu mezi Ruskem a Západem, především pokud jde o rusko-německý plynovod Nord Stream 2. V České republice pak má jít o to, aby se zamezilo vstupu vakcíny Sputnik V na český trh a také dostavbě jaderné elektrárny Dukovany za účasti Ruska.

Další verze zpochybnění je taková, že šlo o útok pod falešnou vlajkou, tedy že se dvojice diverzantů pouze vydávala za ruské agenty, ve skutečnosti ale pracovali pro jinou mocnost. A dalším takovým podnarativem je, že jde o vnitropolitickou hru s cílem zastření problémů vlády spojených se šířením pandemie. Také se na těchto webech objevila teorie, podle níž výbuch skladů ve Vrběticích souvisel se zahlazováním stop po nelegálních obchodech se zbraněmi, které se dostávaly z České republiky do Sýrie.

Kdo je František Vrabel?

František Vrabel je datový analytik a šéf společnosti Semantic Visions. Jeho firma vyvinula systém, který analyzuje informace z volně dostupných zdrojů na internetu. Neustále prochází obsah webu a vyhledává nové zdroje v podobě zpravodajských článků či blogů. Pak je podrobí detailní sémantické analýze, jejímž cílem je automatické pochopení obsahu článků

To je první skupina, kterou bych označil jako zpochybnění oficiální verze incidentu. Druhá se pak týká zpochybnění načasování, která poukazuje na to, že se zveřejnění informací událo až sedm let od události. Dezinformace v tomto případě tvrdí, že načasování souvisí s geopolitickou situací a vyhrocováním napětí na východní Ukrajině, případně v oblasti Černého moře. Také to má souviset s tendrem na Dukovany a zamezení nákupu ruských vakcín. V tomto ohledu dochází k jistému překryvu s tou první skupinou.

Třetí větší okruh se pak týká prezentace ruské oficiální reakce, která je samozřejmě velmi tlačena jediným oficiálním ruským zdrojem dezinformační „galérky“, tedy webem Sputnik News. A čtvrtou skupinu pak tvoří útoky na Bezpečnostní informační službu, kde vidíme jednak požadavek na předložení důkazů a zároveň zpochybnění toho, že nějaké důkazy vůbec existují. Tvrdí také to, že BIS je ve vleku americké CIA, a připomínají se dřívější kauzy jako například ricin.

Kdo za těmito dezinformacemi primárně stojí? V jakém procentu případů je to právě web Sputnik News, který jste zmiňoval?
Byla to téměř třetina případů, což je dramaticky více, než za obvyklé situace. Sputnik totiž nepatří mezi hlavní dezinformační zdroje v České republice, dlouhodobě tu hrají prim hlavně domácí dezinformační weby, které tu máme.  

Dezinformační ‚modus operandi‘

Objevují se s novým tématem i nějaké nové servery, které nyní vypouštějí do světa prokremelské dezinformace?
Ne, tak dramaticky se dezinformační scéna neproměnila a podle mého názoru se ani proměnit nemůže. V České republice máme asi dvacítku velmi aktivních dezinformačních webů, které teď jako jeden muž přesunuly své zaměření na nové téma.


Drábová: Rosatom přímo řídí ruská vláda, není to vhodný partner pro dostavbu Dukovan


Číst článek

Je to stejná hra, jako se to stalo v případě covidu, před kterým existovala určitá dezinformační témata týkající se zejména „škodlivosti“ Evropské unie. S nástupem covidu ale byly tradiční dezinformace proti Evropě, našemu členství v NATO, proti Spojeným státům nebo liberální demokracii vytlačeny novým tématem. Podobně teď zareagovala dezinformační scéna na novou událost, kterou se stalo obvinění Ruska.

Můžete zmínit jména některých těchto webů?
Mezi dlouhodobě nejaktivnějšími jsou například zdroje jako Pravdivě.eu, cz24.news, Pravý prostor, Ac24.cz nebo Aeronet.

Je z vaší analýzy patrné, že se prokremelské dezinformační weby nejenže přeorientovaly na nové téma, ale že se v posledních dvou dnech násobně zvýšila i jejich aktivita?
Je to tak. Upřímně řečeno to ale nás, kteří to dlouhodobě sledujeme, nijak neudivuje. Pokud se objeví nějaké nové, zajímavé téma, je to jejich modus operandi. Dezinformační weby po něm hned skočí, tento model je ale samozřejmě obvyklý i v médiích. Pokud se tedy objeví nové téma, které je pro dezinformační weby výhodné, ihned se na něj zaměří. Je to logická reakce z jejich strany.

Ruské snahy o vyvolání chaosu

Co má být hlavním cílem těchto dezinformací, které se týkají právě zjištění českých tajných služeb o výbuchu ve Vrběticích? Na koho mají mířit a co mají ve společnosti vyvolat?
Základem ruských dezinformací, které obsahují jisté dlouhodobější narativy proti našemu členství v NATO nebo EU, je destabilizace společnosti a vyvolání chaosu. A společným jmenovatelem všech těchto dlouhodobých příběhů je především relativizace pravdy. Jakmile lidé přestanou věřit, že něco jako pravda existuje, přestanou věřit i v demokratické instituce a v takovém případě se nám demokracie zboří jako domeček z karet. A přesně na to Rusové ve své strategii vsází.


Kolář: Moskva decimovala českou ambasádu, musíme jednat stejně. V NATO bych požádal o aktivaci článku 5


Číst článek

Proto také vidíme už teď – a uvidíme to i v dalších týdnech – že přibývá jedna bláznivější teorie za druhou o tom, co se ve Vrbětících vlastně stalo. Veřejnost tak bude zaplavena často velmi protichůdnými zprávami, jejichž cílem bude vytvořit informační chaos, který se nakonec z informačního prostoru přesune i do hlav jednotlivých lidí.

Očekáváte tedy, že bude tento trend v následujících týdnech a měsících pokračovat, nebo se dezinformační weby postupně opět vrátí ke covidu a dalším „klasičtějším“ tématům?
Uvidíme, jak na situaci bude reagovat česká vláda a nakolik bude celá věc eskalovat. Osobně doufám, že se zachová jako svébytná vláda, a ne jako vláda vazalského státu. Že například vypoví všechny ruské „nediplomaty“ z České republiky a že se začnou naše diplomatické vztahy s Ruskem budovat od znovu.

Uvidíme tedy, jak dlouho bude tato diplomatická krize existovat. Předpokládám ale, že jakmile se věci uklidní a bude například jisté, že se Rusové vyřadí z tendru na výstavbu jaderné elektrárny, toto téma opadne a naskočí ve větší míře témata, která známe z dřívějška.

Eliška Kubátová

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Czech BMW i4 Car of the Year from Hunza Kubik's point of view