Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Hamashak on the way to Moscow: We agreed with the prime minister that the government should be present on Monday |  Aeroslas

Hamashak on the way to Moscow: We agreed with the prime minister that the government should be present on Monday | Aeroslas

Deputy Prime Minister and Foreign Minister Jan Hamachik will not fly from the CSSD to Moscow for Monday’s cabinet meeting. He stated this on Twitter Saturday morning, stating that he had agreed with Prime Minister André Babis of the YES movement. He did not approve of the trip. Jan Hamatchik was negotiating the purchase of Sputnik’s fifth vaccine in Moscow.Prague

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseJan Hamatchik Photo: Michaela Danilova | Source: iROZHLAS.cz

In recent days, Babish has repeatedly stated that he does not approve of the trip. Rather, he said, “vaccinations are not on Mr. Hamashk’s agenda” and that “the path is not perfect”.


Hamáček neodletí do Moskvy jednat o Sputniku V. Babiš potvrdil zrušení cesty


Číst článek

V pátek premiér při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. Kromě Babiše kritizovala v pátek cestu také část opozice ve sněmovně.

V pátek dopoledne přitom s cestou stále počítalo i ministerstvo vnitra, které mělo zajistit letadlo.

Ministr vnitra oznámil plán jet do Moskvy jednat o vakcíně už ve středu. Řekl ale, že dodávky ruské vakcíny by byly využity, až Sputnik V schválí Evropská léková agentura (EMA).

Právě na verdikt evropského regulátora Česko čeká. Jak uvedl premiér, do země by bylo možné okamžitě dovést až 300 tisíc dávek ruské vakcíny. O její dovezení se dlouhodobě zasazuje také prezident Miloš Zeman.

Součástí Hamáčkovy delegace v Moskvě měl být i bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle jeho vyjádření pro Deník N se měl Hamáček v Moskvě setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

K mé plánované cestě do Moskvy – včera jsme se s panem premiérem dohodli, že je nutná má účast na pondělním jednání vlády.

08:11 – 17. 04. 2021

26319

jbi, dok

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  The demand for travel has increased, so the Airbus A380 is back in the skies