Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Hungarians protest against the planned campus of a Chinese university.  Should the state replace Aeroslas student dormitory

Hungarians protest against the planned campus of a Chinese university. Should the state replace Aeroslas student dormitory

Thousands of Hungarians took to the streets of Budapest on Saturday to protest against the planned construction of the campus of China’s Fu Tan University. Opposition politicians and economists criticize the project’s high cost, lack of transparency and the strengthening of Chinese influence. And Reuters wrote that the government of Hungarian Prime Minister Viktor Orban is defending the project, saying it will bring world-class science and education to the country.Budapest

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
CloseThousands of Hungarians have gathered in Budapest to protest against plans to build a Chinese university campus Photo: Bernadette Szabo | Source: Reuters

Organizers of Saturday’s protest on social media described the government’s steps to build a university campus as “a wholesale of housing for Hungarian students and their future, only to bring the elite university of the Chinese dictatorship into the country”.

Then some protesters, who then gathered in the streets of Budapest, blamed the government for “treason” via their banners.


‚Třída Ujgurských mučedníků.‘ Budapešť přejmenuje ulice kolem plánovaného čínského kampusu


Číst článek

Jeden z protestujících na demonstraci podle agentury Reuters řekl, že nechce, aby Maďarsko posilovalo svůj „feudální vztah s Čínou“. Peníze by podle něj měly být využity spíše na zlepšení podmínek na stávajících maďarských univerzitách.

Náklady a netransparentnost kritizují i opoziční politici a ekonomové. Proti plánu bojuje také budapešťský starosta, který před několika dny oznámil symbolické přejmenování ulic kolem budoucího kampusu po nepřátelích čínského režimu.

Maďarská liberální opozice v souvislosti s projektem čínské univerzity obviňuje premiéra Viktora Orbána z přílišného sbližování s čínským režimem.

Oponenti také zdůrazňují obavy, že by plánovaný kampus mohl podrývat kvalitu vysokého školství v zemi a napomáhat rozšiřovat čínský vliv v Maďarsku i v celé Evropské unii.

Vláda Viktora Orbána však vybudování kampusu obhajuje s tím, že do země přivede světové odborníky, a místní studenti se tak budou moci učit „od těch nejlepších“.

Protestující v Budapešti proti výstavbě čínského kampusu | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: agentura Reuters

Utužování vztahů

Maďarská vláda se na projektu v dubnu dohodla s čínskou univerzitou Fu-tan, sídlící v Šanghaji. Právě její kampus by měl být postaven na místě, kde měly původně stát koleje pro maďarské studenty.


Před 32 lety došlo k masakru na náměstí Nebeského klidu. Jeho připomínku trestá Čína, Hongkong i Macao


Číst článek

Peking protesty označil za akci několika maďarských politiků a snahu upoutat pozornost na úkor maďarsko-čínských vztahů.

Viktor Orbán dlouhodobě čelí kritice za utužování vztahů s neliberálními vládami Číny, Ruska a dalších zemí. Sám je přitom odsuzován evropskými zeměmi za omezování svobody a nezávislosti médií, justice i vědy.

Poprvé od uchopení moci v roce 2010 bude zároveň v nadcházejících parlamentních volbách, plánovaných na rok 2022, čelit sjednocené opozici, píše agentura Reuters.

btk

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Top 5: Erdogan considers the ambassadors of 10 countries "undesirable"... and a sudden slap to an Iranian official