Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

"It's still a slightly strange story."  Hamáček and Babiš explained the flight to Moscow differently from Aeroslas

“It’s still a slightly strange story.” Hamáček and Babiš explained the flight to Moscow differently from Aeroslas

He received documents from the Security Information Department on Friday. However, they learned earlier that the Russian agents had their fingers on the Willow Blast. Prime Minister Andrej Babis (Yes) announced the date of April 7 to Czech TV. Deputy Prime Minister Jan Hamachik (CSSD) met the Russian Ambassador to Russia Vetuzlav Pivuchka on Wednesday because of Verbitis. But their view of Hamashik’s trip to Moscow mixed. The Security Committee wants a detailed explanation from the head of CSSD.Prague

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
ClosePrime Minister Andrej Babis (right) and First Deputy Prime Minister Jan Hamacik spoke at an exceptional press conference Photo: Michaela Sehova Source: CTK

What preceded the surprise announcement over the weekend? “It is no secret that I have been a thorn in the side of the castle and the president for a long time.” After a short episode that convinced Lubomír Zaorálek, Hamáček announced his successor, Jakub Kulhánek, on Tuesday. Yet, however, he has presided over the resort himself.


Hamáček: Cesta do Moskvy měla zastřít přípravy na vyhoštění diplomatů. Věděl jsem, že se neuskuteční


Číst článek

Ve středu vicepremiér Hamáček oznámil, že na začátku dalšího týdne odletí do Moskvy. S Rusy plánoval řešit vakcínu Sputnik V a její nákup v případě, že účinnou látku schválí Evropská léková agentura.

Jednání s Pivoňkou

Ve stejný den ale do Prahy přiletělo letadlo Českých aerolinií. Mezi cestujícími byl i český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. S novým ministrem zahraničí Janem Hamáčkem měl řešit diplomatickou reakci na šest a půl roku starý výbuch vojenského skladu ve Vrběticích. Ten mohou mít na svědomí agenti ze speciální jednotky 29155 spadající pod ruskou tajnou službu GRU.

Jednání podle Hamáčka skutečně proběhlo. V nedělních otázkách Václava Moravce místopředseda vlády prohlásil, že Pivoňka byl ve středu fyzický přítomný v Česku. „Mohu to potvrdit,“ řekl k tomu Hamáček.

Tuto informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdil i sám Pivoňka. Až do návštěvy na ruském ministerstvu zahraničí nechtěl ale věc komentovat. „Zatím mi nevolali (Pivoňka byl podle agentury TASS předvolán ruským ministerstvem zahraničí v neděli večer – pozn.aut.). Musím se teď ale primárně postarat o své kolegy, jejich rodiny a děti,“ uvedl v neděli odpoledne v souvislosti s tím, že Moskva plánuje odvetná opatření.

Hamáčkova cesta

Cestu do Moskvy nejdřív nechtěl Hamáček komentovat. Pro Deník N ale nakonec uvedl, že měla být celá zastíracím manévrem. „Věděl jsem dopředu, že se neuskuteční a konat se nebude,“ řekl deníku, který se odvolává ještě na několik vysoce postavených zdrojů. Informaci pak Hamáček napsal i na svém twitteru.

Premiér Babiš ale pro Českou televizi Hamáčkovu verzi nepotvrdil: „Ze začátku to vypadalo, že se Hamáček do Moskvy chystá, nakonec ale došlo k tomu, že cesta nebyla zrealizována.“ 

Na dotaz, zda může vysvětlit, proč jednal už ve středu s Pivoňkou, ačkoli upozornění od bezpečnostních složek do rukou dostal spolu s premiérem až v pátek, Hamáček pro redakci nereagoval.

Sobotní oznámení

Zpátky do Ruska se velvyslanec Pivoňka vrátil v pátek. To se měl informaci o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích od zpravodajců dozvědět i premiér Andrej Babiš. Zprávu od Bezpečnostní informační služby obdržel v 16:54. Tiskovou konferenci ovšem společně s vicepremiérem Hamáčkem uspořádali překvapivě v sobotu večer. Společně vyhlásili, že Česko vyhostí 18 ruských diplomatů a pochválili práci bezpečnostních složek.

Předseda vlády i vicepremiér Hamáček přitom od začátku popírali, že by o výsledcích šetření tajných služeb věděli dříve než v pátek. Nebyla to ale pravda, jak ukazuje kromě Hamáčkova zmíněného jednání s velvyslancem Pivoňkou i Babišovo nedělní vyjádření pro Českou televizi.

„My jsme v podstatě poprvé o tom jednali 7. dubna ráno,“ řekl premiér. Poprvé jsem to dostal na papíře až v pátek,“ dodal.

Bezpečnostní výbor bez informací

Člen bezpečnostního výboru sněmovny Vít Rakušan už v neděli po poledni serveru iROZHLAS nastínil své pochybnosti o verzi klíčových představitelů vlády.

„Považuji za velice nepravděpodobné, že by to bylo až při čtení pátečního dokumentu. Asi věděli, že bezpečnostní složky na něčem takovém pracují. Je možné, že finální závěr dostali až v pátek, ale nevěřím tomu, že by nevěděli o probíhajícím procesu,“ myslí si člen bezpečnostního výboru sněmovny Vít Rakušan.

Skripal, nebo Vrbětice?

Že oba ruští agenti operovali v roce 2014 v Česku, se veřejnost poprvé dozvěděla už v roce 2018. Radiožurnál tehdy upozornil, že oba špioni z ruské tajné služby GRU pobývali na českém územím a dokonce že od 13. do 16. října byl jeden z nich ubytován v jednom z ostravských hotelů. Tenkrát jejich “návštěvu” dávali zpravodajci do souvislosti s aférou Skripal. V té samé době měl totiž do Česka přijet i sám Sergej Skripal, „Vypadá to, že Rusové měli komando a Skripala sledovali dlouho před pokusem o vraždu,“ řekl tehdy Radiožurnálu zdroj ze zpravodajských služeb. Celý článek najdete ZDE. 

Bezpečnostní výbor ovšem podle něj žádné informace neměl a o vývoji případu se dovídali členové z médií. To redakci potvrdil i další člen výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL), který bude na úterní schůzi chtít po Hamáčkovi podrobnosti.

„Opakovaně se dozvídáme různé informace, kdo se kdy něco dozvěděl a zda to věděl s předstihem,“ vadí Bartoškovi. 

Výbor bude chtít také vysvětlení Hamáčkovy cesty za Sputnikem. „Stále je to trochu zvláštní historka,“ řekl redakci Rakušan.

Tendr bez Rusů

Další otázka je, proč se vrbětická kauza opět rozjela právě teď. Podle ruské státní televize Rossija 24 souvisí celé vyhošťování ruských diplomatů s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. To ministr Hamáček v České televizi popřel. Ruské firmy by se ovšem podle něj neměly tendru účastnit.

To si myslí také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Nedovedu si představit, že by se v tuto chvíli Rosatom do bezpečnostního posouzení dostal,“ prohlásil v nedělní Partii na Primě. Zároveň uvedl, že se o zjištění české zpravodajské služby dozvěděl krátce před sobotní tiskovou konferencí.

Jaké budou další kroky?

V pondělí se sejde vláda, která plánuje odtajnění informací o Vrběticích. „Vláda to projedná, vláda to odtajní a veřejnost si o tom může pak udělat obraz,“ sdělil k dalšímu postupu Babiš.

Hybridní útoky mají vytvářet zmatek a nedůvěru, nejvíce hrozeb pochází z Ruska a Číny, říká expert


Číst článek

Opozice vyzývá k projednání ve sněmovně. „Budeme chtít zařadit projednání jako první bod na úterní jednání sněmovny,” napsal k tomu na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Další opoziční partaje chtějí jednání v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance.

„Premiér i prezident by měli jednat na úrovni EU a NATO s našimi partnery. Požádat je také o podporu naší reakce vůči Rusku, není to jen teroristický čin vůči ČR, ale také akt vůči členskému státu EU a NATO!“, myslí si předseda lidovců Marián Jurečka.

Martin Štorkán

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  List viewer uses neural networks to get clearer translations