Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Kneeling or hugging?  "You don't have to be subject to what is emerging outside," says the expert, Aeroslas

Kneeling or hugging? “You don’t have to be subject to what is emerging outside,” says the expert, Aeroslas

Ahead of Thursday’s Europa League match at Arsenal, London, Slavia’s players did not kneel in Prague, but expressed their support for the fight against racism with a joint embrace. Discussions on social networks instantly revived about whether all teams should make the same gestures. According to political scientist and extremism expert, Miroslav Marisch, it is not necessary to make the same gestures if the team expresses an anti-racist stance differently.London

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseSlavia players embraced in Prague before the match with Arsenal Source: Profimedia

During the World Cup qualifying match, neither the Czechs nor the Slavians kneeled in London on Thursday. But in both cases, the national team and the Prague national team revealed that they did not agree with the racism. However, the various gestures remain controversial.

V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz jejich význam popsal profesor Miroslav Mareš z brněnské Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Myslíte si, že objetí má stejný význam jako pokleknutí?
Nevnímám to jako problém. Pokud se vyjadřuje respekt přihlášením se ke kampani UEFA, které má svůj význam, tak není nutné podléhat tomu, co vznikne v zahraničí jako nějaká norma.

V Británii je to však evidentně vnímáno jinak…
Slavia jednoznačně odsoudila rasismus po aféře s Ondřejem Kúdelou a ve chvíli, kdy to tým vyjádří jiným způsobem, tak to problém není.

Titulek britského deníku Daily Mail: Slavia Praha odmítla pokleknout před zápasem

Co chtějí vlastně hráči pokleknutím vyjádřit?
Vyjadřuje to vinu Západu za útlak afroamerického obyvatelstva. Poklek se rozšířil hlavně souvislosti po smrti George Floyda. Otázkou je, nakolik se k tomu lidé z našeho prostředí mají přidávat, když s tím bezprostředně spojeni nejsou. Tyto věci, které se týkají kolonialismu a systémového rasismu v USA, jsou dědictvím anglo-americké civilizace. UEFA má své kampaně, a pokud se k tomu vyjadřují naši hráči takto, tak to nevnímám jako problém.

Trump mu hrozil vyhoštěním, ostatní smrtí. Dnes je klečící fotbalista symbolem protestujících v USA


Číst článek

Jak to vlastně nezaujatý sportovní fanoušek v Česku vnímá, že jeden tým klečí, druhý se objímá?
Já myslím, že ze strany našich týmů je v tom jakýsi odpor vůči masovému tlaku, to tam může hrát roli. Z našeho prostoru nemusí vycházet pocit viny, co se dělo během otrokářství a rasových problémů v Americe. Řada lidí u nás symboliku Black Lives Matter odmítá, a když loni naše reprezentace ve Skotsku před zápasem poklekla, tak se to u nás na sociálních sítích setkalo s velkým odporem. U nás má část lidí ve fotbale rasistické předsudky.

Kapitán národního týmu Vladimír Darida klečí před zahájením utkání ve Skotsku | Zdroj: Reuters

Mají tato gesta, jako je pokleknutí či obejmutí, nějaký efekt?
Spíš si myslím, že to vyvolá atmosféru, že se budou snažit neventilovat své rasistické předsudky. Dopad to bude mít na hráče, jako v případě Ondřeje Kúdely.

Jak myslíte, že případ slávistického obránce dopadne?
Nevíme, k čemu dospěje UEFA a skotské orgány, to budou muset rozhodnout oni. Kúdela však bude u nás vnímám jako někdo, kdo je trestán za něco, co zatím není dokázané. To, co se teď kolem něj děje, a nehodnotím, jestli oprávněně, či neoprávněně, tak povede ostatní k tomu, že si dají příště pozor, aby nedali záminku k něčemu podobnému.

Michal Markup

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Messi's photos removed from Barcelona stadium after his departure to Paris Saint-Germain (video) - Sports - Arab and international