Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Merkel leaves Germany in debt.  It is the foreign policy of Iroslas

Merkel leaves Germany in debt. It is the foreign policy of Iroslas

Germany is at a crossroads. Angela Merkel has helped establish her country in the world in a way that benefits Germany. But it may not be sustainable for decades to come, and a number of outstanding issues will arise before the new chancellor. Angela Merkel left her post as a successful politician, leaving Germany in a strong position even in the international context. After all, she managed the foreign policy of the government herself.Suspension
Prague, Berlin

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
NearGerman Chancellor Angela Merkel Photo: Martin Messner | Source: CTK / AP

In many crises, he appeared to be the only man among European leaders. That is why they turned to her when it became difficult, or the chancellor had to take the initiative herself.


Němci rozhodovali, kdo po 16 letech nahradí Merkelovou. Lídr CDU Laschet vhodil lístek chybně


Číst článek

Krize, jako byla ekonomická kolem roku 2009, uprchlická v roce 2015, a napětí způsobené ruskou okupací ukrajinského Krymu, se řešily právě v Berlíně nebo s Berlínem v čele. Týká se to i společné postcovidové ekonomické obnovy Unie.

Merkelová byla velkou zastánkyní atlantismu, snažila se udržovat co nejlepší vztahy se svými protějšky ve Washingtonu, i když už od Obamy začaly tyto vztahy skřípat. Paradoxně proto, že Německo Angely Merkelové se snažilo vyhnout se své roli ve světové politice, a pokoušelo se udržet krásnou iluzi, že lze oddělit politiku a obchod.

Německý osud

Postavení Německa v Evropě i ve světě je totiž velmi specifické. Za prvé, jak pravil německý rodák Henry Kissinger, Německo je příliš velké na Evropu, ale příliš malé na svět, rozuměj světovou politiku.

Německo leží v centru Evropy, a je velmi bohaté, nevyhnutelně se stává epicentrem evropské politiky, což po odchodu Británie je ještě patrnější.


Průzkum: Většině Němců se nebude stýskat po Merkelové. Postrádat jí budou příznivci CDU/CSU


Číst článek

Smýšlení Německa, včetně jeho orientace na kompromis a částečný pacifismus, ovlivňovala dvě velká traumata 20. století, propadnutí Němců nacismu, a poté rozdělení země v době studené války.

A v neposlední řadě, Německo je exportním šampionem, což jej posiluje, ale také oslabuje tváří v tvář těm, od nichž bere suroviny, anebo kterým dodává své výrobky.

V éře Angely Merkelové Německo samozřejmě zbohatlo díky rozumnému řízení domácích věcí. Ale také díky faktorům, o které se samo nezasloužilo, jako byl mezinárodní řád, který na své náklady udržovali zejména Američané. Německo se vezlo. Těžilo z míru v Evropě, evropské integrace a existence eura. A v neposlední řadě, Německo, více než kdo jiný na kontinentu, těžilo z globalizace, a z relativně levné energie.

Konec klimbání

Tyto výhody ovšem mizí. Američané se stahují ze světové politiky, a Evropané se budou muset zařídit podle svého. Je to vidět na rychlém americkém odchodu z Afghánistánu – náklady plynoucí z uprchlické vlny ponesou bohaté evropské státy. Německo se ve světě angažuje trochu více, němečtí vojáci jsou třeba nasazeni v boji proti islamistům v Mali, ale Bundeswehr je nadále značně podfinancovaný.

Také globalizace se zadrhává, a to může znamenat pro exportně orientovanou německou ekonomiku problém. Evropská unie se otřásá v základech, a není jisté, zda příští kancléř bude schopen udržet ji pohromadě tak, jako Merkelová, žena s obrovskou autoritou, pověstná svou schopností donekonečna jednat a zprostředkovávat.


Semafor, nebo Jamajka? Klíč k německé koalici drží Zelení a liberálové, boj sehrají o post ministra financí


Číst článek

Za Merkelové se Němci rozhodli vzdát se energie z jádra a současně i uhlí, čímž si zdražili energii a učinili se ještě více závislými na Rusku. Stavbou plynovodu Nordstream 2 na úkor svých spojenců navíc přišli o velkou část své pověsti, byla to jakási verze Deutschland zuerst, po vzoru Trumpovy America First.

Orientace německé ekonomiky na export zase z německých politiků udělala holátka při komunikaci s Čínou. Je charakteristické, že vůdcové křesťanských i sociálních demokratů v kampani mlžili, když došlo na otázku lidských práv ve světě. Jen předsedkyně německých Zelených byla ochotná o Rusku a Číně mluvit jasněji. Zelené strany ale v zápalu boje za klima a další ekologická témata obvykle neřeší otázku, jak vytvářet národní bohatství a pracovní místa. Po získání moci to může být jiné.

Cesta, kterou zvolila Angela Merkelová, byla tedy v dosavadních podmínkách úspěšná, ale v nastupujícím světě by tak jako tak nevydržela. Německo už se nemůže tvářit, že světová politika se ho netýká, a že obchod a politika jsou dvě oddělené sféry. Ten, kdo Merkelovou nahradí, v berlínském kancléřství v této věci čistý stůl nenajde, spíše naopak.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Suleiman met with President Zeman. As Minister for Legislation, he wants to abolish 'unreasonable standards' | Aeroslas