Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Prataseevich “confessed” to organizing protests on Belarusian television. “They broke it,” says his father, Eroslas

Detained Belarusian opposition journalist Raman Pratasevic appeared on Belarusian state television on Thursday, where he said in a tearful interview that he had organized anti-government protests and said he respected President Alexander Lukashenko. Bratisevich’s family and the opposition responded that the conversation was taking place under duress.Minsk

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
CloseBelarusian security detained Pratasevic and his partner Sofia Sabiga on May 23 after an emergency landing of a Ryanair flight bound with them and other passengers from Athens to Vilnius, Lithuania. Since his arrest, the former editor-in-chief of the Nexta media channel has appeared on the screens for the third time.

It hurts to watch Raman Bratasevic’s “confession”. His parents believe he was tortured. “This is not the Raman I know,” said Vranak Viatorka, an advisor to opposition leader Svyatlana Sichanowska.

It hurts to see the “confessions” of Raman Bratasevic. His parents believe he was tortured. This is not the Raman that I know. This guy on Goebbels TV is the hostage of the system, and we have to do everything we can to free him and 460 other political prisoners.

21:15 – 03. 06.2021

6882376

“He is the hostage of the regime and we must do everything in our power to release him along with 460 other political prisoners,” he wrote on Twitter.

See also  It happens once every 100 years .. What caused the catastrophic floods in Germany? (photo)


Litva ověřuje identitu pasažérů letu Ryanairu, kteří dobrovolně vystoupili v Minsku. Mohlo jít o agenty


Číst článek

Video, na němž se minulý měsíc doznala Pratasevičova přítelkyně Sapegová, která má ruské občanství, podle opozice také vzniklo pod nátlakem. Lukašenkova kancelář na žádost Reuters o komentář nereagovala.

Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná.

Pratasevič řekl, že rozhovor poskytuje z vlastní vůle. „Jsem si téměř jistý, že mě veřejně odsoudí a že ze shromáždění na mou podporu nic nebude,“ řekl. „Je mi to však jedno,“ dodal.

„Okamžitě jsem přiznal svou vinu při organizování masivních neoprávněných akcí,“ řekl Pratasevič.

‚Nic takového by neřekl‘

„Hodně jsem kritizoval Alexandra Grigorjeviče (Lukašenka), ale když jsem se začal víc zabývat politickými tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,“ poznamenal novinář v 90minutovém videu. Ke konci rozhovoru se Pratasevič rozplakal a řekl, že se jednou chce oženit a mít děti.


‚Máte na palubě bombu.‘ Piloti odkloněného letadla si varování ověřovali, přistáli až po červeném kódu


Číst článek

Jeho otec agentuře AFP řekl, že mu rozhovor způsobil bolest. „Znám svého syna velmi době a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí,“ uvedl.

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských volbách.

Vítězem srpnových voleb běloruské úřady opět vyhlásily hlavu státu Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.

See also  Long working hours increase the number of deaths. People die of strokes and heart disease


ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít