Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Russian police found gem stones worth 160 million rubles.  They disappeared during the Aeroslas World Cup

Russian police found gem stones worth 160 million rubles. They disappeared during the Aeroslas World Cup

Russian police announced that they had found buried diamonds and gemstones worth more than 160 million rubles (more than 45 million crowns) in the forest near Kazan. The jewelry, which was owned by a Russian jewelry company, disappeared during the 2018 World Cup. Police discovered the valuables after the suspected theft revealed where the stolen items were hidden.Kazan

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseRussian police said they found buried diamonds and gem stones worth more than 160 million rubles (more than 45 million crowns) in a forest near Kazan | Source: Tatar Ministry of the Interior

Diamonds and precious stones will be returned to the owner soon, according to the Interior Ministry of Russia’s Tatarstan On your website, Where she also posted photos of the found jewelry.


Kámen může být investice, ale musí hlavně dělat člověku radost, tvrdí gemolog


Číst článek

Diamanty a drahokamy zmizely v létě 2018 při transportu na kazaňský veletrh, jenž se konal ve stejné době jako tehdejší mistrovství světa ve fotbale. Jedním z měst, která hostila šampionát, byla i Kazaň.

Kufr s certifikovanými diamanty a šperky byl odcizen při nakládce zásilky cenností, ztráta zboží byla zjištěna na letišti, přiblížilo ministerstvo vnitra.

Policie z krádeže obvinila kolumbijského občana Edgara Alejandra Valera Valera, který se podle ní podílel na balení cenností. Rusko ho umístilo na mezinárodní seznam hledaných osob.

Loni v září ho zadržela policie v Argentině, odkud ho úřady letos v březnu vydaly do Ruska. „Kolumbijec se přiznal, že ukradené věci zakopal v zalesněné oblasti jedné z částí Kazaně,“ uvedlo ministerstvo.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Russia warns the United States of a "point of no return" in relations if Congress designates it a state sponsor of terrorism