Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Schiller says the European Commission will not penalize the temporary abolition of taxes on electricity and gas Iroslas

Schiller says the European Commission will not penalize the temporary abolition of taxes on electricity and gas Iroslas

If the Czechs waived value-added tax (VAT) on gas and electricity only temporarily, the move should not lead to sanctions from the European Commission. This was stated by outgoing Finance Minister Alina Shelerova (YES) at a press conference on Wednesday. Schiller referred to a personal meeting with the European Union Economic Commissioner Paolo Gentiloni. On Wednesday, Parliament is scheduled to discuss the government’s proposal to waive value-added tax.



Prague

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy url



Short title




Nearby



According to outgoing Finance Minister Alina Schiller, the European Commission should not penalize the temporary abolition of the gas and electricity tax. Photo: Rene Volvic Source: iROZHLAS.cz

The proposal, along with others, is intended to help combat rising energy prices. “We knew it simply at the time. It is a simple and temporary administrative solution. That is to say: I reject the objection that it is inconsistent with EU law.” She noted that the change should only apply to next year.


Elektřina a plyn lidem příští rok zdraží. Zvýší se regulovaná složka, oznámil energetický úřad


Číst článek

Uvedla, že o tom minulý týden na radě ministrů financí EU mluvila s eurokomisařem Gentilonim. „On mi minulý týden na okraj rady Ecofin, na naší osobní schůzce, řekl, že má pochopení pro tuto dočasnou výjimku, která řeší dramatickou cenu energií v Česku za předpokladu, že bude dočasná a že to posouvá na technickou úroveň. To je silný politický vzkaz, že v případě, že tato legislativa bude v ČR schválena, nebude předmětem sankcí, ani infringementu (řízení) ze strany Evropské komise,“ prohlásila.

To potvrdil v rozhovoru pro Radiožurnál také ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO). „Je to předjednáno s Evropskou komisí. Komisař pro ekonomiku řekl, že pro to má pochopení. Není definitivní, že by to po nás Evropská komise vymáhala.“

Vládní koalice nesouhlasí

Vláda v příslušné novele zákona o DPH konstatuje, že navrhovaná právní úprava není slučitelná s právem Evropské unie, neboť to neumožňuje zavést osvobození od daně s nárokem na odpočet daně na dodání elektřiny a plynu. Česká strana proto bude vyjednávat s Evropskou komisí o možnosti nulovou daň uplatnit, dodal kabinet. 

Sněmovna má na středeční mimořádné schůzi svolané z popudu opozičního hnutí ANO jednat ještě o dvou dalších předlohách, které se týkají placení poplatku na podporované zdroje energií a využití peněz z prodeje emisních povolenek. Zda se ale schůze uskuteční je nejisté, protože nová vládní koalice s navrhovaným řešením nesouhlasí. 

jch, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresu



Zkrácená adresa




Zavřít



See also  You won't find crazier Fiat Panda! He has technique from a special rally