Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Spatnik V catches European politicians in Russian propaganda web The New York Times |  iROZHLAS

Spatnik V catches European politicians in Russian propaganda web The New York Times | iROZHLAS

Russia’s Spunik V vaccine is not only a protection against a widespread disease; According to many politicians, such as French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian, it is a “propaganda tool.” Moscow exports goods around the world and points to the fact that the West is inward in this regard. According to the American newspaper, the Russian vaccine is, in fact, the best evidence that Slovakia has toxic side effects.
Moscow

Share on Facebook


Share on Twitter

Share on LinkedIn

Print


Copy the URL addressAbbreviated address
CloseSpotnik V vaccine inventory (illustrative photo) Source: Reuters

In Slovakia, about 15 percent of the population prefers to be vaccinated with Russian vaccine, which is a big difference compared to other Eastern European countries.

Listen to the full overview of foreign newspapers

In Poland it is one percent, in Lithuania two, and even in Hungary, the only state in the European Union that already vaccines against Sputnik V, only four percent. Russia therefore had the opportunity to expand its European “Bridgehead” in Slovakia.

However he acknowledged that their numbers were not enough to defeat Prime Minister Igor Madovich’s government. In addition, the Slovak pharmaceutical company did not approve the Russian vaccine, which did not receive sufficient information from the Russian side. According to Slovak political scientist Pavel Babo, Madovic “fell into a trap set by the Russian propaganda”. Close the New York Times.

A vaccine war?

Russian vaccine diplomacy is also handled by Swiss in German broadcasting public law SRF. He speaks directly about the “vaccine war”.

Apart from Russia, its imaginary parties are China and the West. However, the latter did not work properly, showing his “vaccine arrogance” according to the SRF. The EU does very little for the poorest countries, while Russia and China are very active, which benefits their reputation.

Governments in democratic Western countries feel strong pressure to vaccinate their own people. Therefore, almost no vaccines are exported. The United States refuses to export materials needed to make vaccines.

Russia acts differently, SRF writes. Russia’s vaccines have already been approved by 50 countries, and Moscow is actively pursuing vaccination diplomacy. In Russia itself, the vaccine is slow, but the country may present itself as a vaccine supplier to countries around the world.

China could produce more vaccines, but now supplies them to 160 countries and organizations. But Swiss television indicates that Beijing is not exactly a generous donor. He is a sober trader who sells vaccines at a reasonable rate, such as stamps or Govt-19 tests.


Slovensko potvrdilo, že zaplatí 20 milionů dolarů za Sputnik V i v případě, že vakcínu nepřevezme


Číst článek

Západ sice chování Číny kritizuje, zbytek světa ji ale vnímá pozitivně. Koronavirus nejspíš hned tak nezmizí, proto se dá očekávat, že dodávky vakcín přerostou ve strategická partnerství. Rusku a Číně se nejspíš vyplatí, že zareagovaly hned, zatímco Západ řešil hlavně sám sebe, dočtete se v závěru analýzy na stránkách švýcarské veřejnoprávní televize SRF.

Očkovací turistika?

Německý Münchner Merkur očkování proti novému koronaviru nahlíží z čistě praktické stránky. Informuje o mladém Němci Thomasu Wallerovi z Ingolstadtu, kterému se zdálo, že vakcinace v Německu postupuje příliš pomalu. Rozhodl se proto očkovat v Rusku.

Využil nabídky cestovní kanceláře World Visitor, která zájezdy za tímto účelem nabízí, vyřídil si ve zrychleném režimu vízum a odletěl do Moskvy. Za svou cestu zaplatil v přepočtu něco málo přes 50 tisíc korun.

Samotná vakcína ho stála poměrně málo, protože se víceméně náhodou stal členem skupiny, kterou během očkování sledovalo snad deset kamer a tři štáby ruské státní televize. Spolu s ním se nechalo očkovat i několik německých novinářů. Druhá dávka vakcíny ho čeká v pátek.

Wallera udivuje, že v Rusku je navzdory pomalému postupu očkování všechno otevřené, a trochu ho trápí, že posloužil ruské propagandě. Na druhou stranu se těší, že po dokončení vakcinace bude konečně a s čistým svědomím moci navštívit svého dědečka.

Miroslav Tomek, lup

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Corona virus vaccine in Bhutan