Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Suleiman met with President Zeman.  As Minister for Legislation, he wants to abolish 'unreasonable standards' |  Aeroslas

Suleiman met with President Zeman. As Minister for Legislation, he wants to abolish ‘unreasonable standards’ | Aeroslas

Michel Alamoun (about pirates) wants to improve the quality of the legal system and abolish unsatisfactory standards as Minister of Legislation. He wants to start with the tasks of small and medium companies. It also wants to focus on a more comprehensive justification of government or ministerial measures against the coronavirus so that courts do not have to overturn them. He told reporters on Thursday after meeting with President Milos Zeman in Lány.Lány (Kladensko)

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy urlShort title
NearMichel Alamoun in archival photography Source: Czech Pirate Party CC BY-SA 2.0.1 UpdateAnd©

“This alliance aims to abolish everything that no longer makes sense in the legal system. I would take this into account by defining the responsibilities of small and medium-sized businesses and focusing on them and starting the turmoil there,” Solomon said.

Laney, now. The President of the Republic, Milos Zeman, accepted the candidate for the post of Minister of Legislation, Michel Alamoun.

15:06 – 09. 12. 2021

217

Suleiman considers the government’s legislature, which he will chair, an opposition body to the ministries that formulate laws and decrees. He would like to see the review of the legal standards proposed by the ministries to which he is bound.

He would also like to use the council to better justify anti-epidemic measures, “to withstand potential judicial review.” He pointed out that unlike draft decrees and laws, the council does not consider taking exceptional measures.

Solomon stated that he and the President “regret” above the level of the Czech legal system and that everyone had their comments on it. “The atmosphere was very nice and positive,” added the candidate for the legislature.


Fiala se sešel s prezidentem Zemanem. Diskutovali o dalším postupu při jmenování vlády


Číst článek

Do budoucí vlády ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů byl Šalomoun nominován v listopadu poté, co se kandidatury v listopadu vzdal předseda pirátských poslanců Jakub Michálek po vnitrostranické debatě o kumulaci funkcí.

Nestraník Šalomoun v minulých letech za Piráty neúspěšně kandidoval do Senátu a do Evropského parlamentu, zastupuje je i jako advokát se specializací na autorské právo. Je kritikem současného pojetí funkce kolektivních správců autorských práv, zastupuje také restauratéry, majitele obchodů nebo lázeňská zařízení zejména ve sporech o úhradu autorských poplatků.

Cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry má skončit v pátek schůzkou s adeptem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Protože je prezident kvůli onemocnění covidem-19 v izolaci, jedná s kandidáty přes mikrofony a po dobu schůzky je oddělen plexisklovou bariérou.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  Croissants are already in Germany. Starts with delivery in Munich