Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

The Czech Brake Accelerator Tour may not end well again in Aeroslas

The Czech Brake Accelerator Tour may not end well again in Aeroslas

The European Parliament met for the first time a year and a half ago in Strasbourg, so I cannot miss this exceptional opportunity. Like the city of Alsace, a trip to it is a mixture of experiences from Germany and France. Because we are still living in the time of Covid, we have an increased sensitivity to experiences of this kind.Suspension
Prague

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
CloseVeil in the hall at Roland Garros in Paris Source: Profimedia stock Photos

What is most striking is whether what is happening around Covid now is not as bad as what happened here a year ago, when we were actually celebrating the defeat of Covid.

Lubos Balata: The Czech brake throttle ride may not end well again

And as it turns out, we celebrated prematurely. It is so stupid that we have finally become the country with the largest number of victims compared to the world’s population.

I had a similar feeling now. The freedom and reversal of anti-coronavirus measures in the Czech Republic is surprisingly limitless compared to both France and Germany.

For example, on the highways of many German provinces you have passed, it is still quite true that you can only refuel and shop.

But you have to forget that you will have a coffee and a little something to eat, as with the Czech pump, and, God forbid, even inside the restaurant.

In France, everyone wears the niqab everywhere. On trams and in shops but also on the streets. It’s not downright done on the streets, but without the hijab you feel out of place that you’d rather wear it. Then disinfection is carried out before entering each enclosed space. Here again, how about the veil applies. You won’t see someone who doesn’t use disinfection before entering.

Warning light

As for restaurants, there are only working parks. From nine in the evening until six in the morning curfew. And again, everyone, really everyone notices it.


Předpověď expertů: Na podzim budou hrozbou mutace a návraty z dovolených, další lockdowny neočekávají


Číst článek

Můžete k tomu sice říct, že naše současná česká čísla jsou velmi dobrá, v některých ohledech lepší než ta dnešní německá nebo francouzská.

Přesto ale, i s ohledem na českými soudy zrušená omezující vládní opatření, jsme se rozjeli k normálnímu životu s nohou až úplně dole na plynu.

A přesto, že i já jsem nadšený z toho, jak se už zase téměř všechno v Česku může, někde vzadu v hlavě mi bliká varovná kontrolka. Jestli je to vše opravdu tak dobré, abychom se takto chovali. A jestli nás tato covidová jízda stylem brzda–plyn zase nepřivede do dalšího průšvihu.

Zvláště když většina z nás má tak maximálně první dávku očkování, která v lepším případě chrání tak napůl. Možná by bylo dobré úplně nezapomenout na to, jak zle tady ještě před pár týdny bylo. A že covidový virus mávnutím kouzelného proutku prostě nezmizí.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  FlixBus will deploy biogas buses on two interstate routes