Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

The feud with the US is a watermill for European "strategic autonomy" |  Aeroslas

The feud with the US is a watermill for European “strategic autonomy” | Aeroslas

US President Biden ruled for nine months, but the hopes attached to his person in Europe are hidden like snow in the sun. Before European statesmen could make up for the US decision to end a 20-year military operation in Afghanistan, cold showers came in the form of a military and security agreement between the US, Australia, and Britain, to which the Americans did not invite allies, especially nuclear France.Suspension
Prague

Post on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

printing press


copy the urlShort title
NearUS President Joe Biden with his French counterpart Macron Photo: Phil Noble | Source: Reuters

To make matters worse, the Americans confined the new alliance to Australia with their promise to sell or lease nuclear submarines, which they had never done before.

Karel Bartak: Disagreement with the United States is the water for the mill of European “strategic autonomy”.

And so the Australians ended the contract for the purchase of French submarines, this time for diesel submarines, concluded in 2016. It amounted to 50 billion euros, so it is not surprising that President Emmanuel Macron called for consultations with the French ambassador from Canbery. and Washington, which is rare among allies.

Foreign Minister Jean-Yves Le Drian described Australia’s behavior as a stab in the back, and called the US agreement harsh and unpredictable, worthy of former President Donald Trump.

Indeed, it appears that the United States under Biden will not approach Europe with caution if it feels that it does not fully share its interests or goals. The alliance asserts that the focus of US foreign policy attention has shifted to the Pacific and that Washington’s primary security concern is and will be China.


Konec roztržky kvůli ponorkám? Biden telefonoval s Macronem, dohodli setkání v říjnu


Číst článek

Tatáž Čína, se kterou Evropská komise vyjednala loni významnou investiční dohodu.

Rozladění francouzských politiků

Ta sice nevstoupila zatím v platnost, ale je nabíledni, že Evropa dává přednost vyváženějšímu postupu – bude sice vůči Číně kritická, chce si však udržet obchodní vazby i ekonomický vliv, a to v celé oblasti; nehodlá přejít do jasné konfrontace. Pak se ovšem nemůže zase tak moc divit, že s ní Američané nepočítají.

Tato nová americká lekce prospívá bujení a košatění konceptu „strategické autonomie“, který je staronovým hitem na bruselské scéně. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se ve zprávě o stavu Unie jasně vyslovila pro společnou obranu jako nejviditelnější výraz této „autonomie“.


Šéfka komise ve výročním projevu mluvila o klimatu a společné obraně. Připomněla i Václava Havla


Číst článek

A Francie oznámila svolání speciálního summitu „sedmadvacítky“ zasvěceného obraně a vojenské spolupráci během svého předsednictví v EU v první polovině příštího roku.

Minulé zkušenosti s evropskými pokusy o vojenskou součinnost a koordinaci mimo rámec NATO či souběžně s ním jsou nevalné a mezi členskými zeměmi panuje jen chabá shoda; pokud budou však Spojené státy pokračovat ve své přezíravosti, budou tyto tendence nabírat na síle.

Měli bychom tomu fandit, protože koncept „strategické autonomie“, pokud bude správně uchopen, může doplňovat severoatlantické závazky, aniž by je oslaboval. Navíc zdaleka nezahrnuje jen bezpečnost a obranu, ale také ekonomický vliv, obchodní postavení, morální dopady, prostě celkovou pozici Evropské unie jako světového hráče.

Takže pokud teď Evropská komise říká, že kvůli vypovězení smlouvy o dodávce francouzských ponorek nemůže pokračovat ve vyjednávání dohody o volném obchodu s Austrálií, podřizuje se nikoli zájmům Unie jako celku, ale momentálnímu rozladění francouzských politiků.

Dohoda je skoro hotová a může být uzavřena do konce roku. Bylo by to ku prospěchu obou stran a znamenalo by to posílení ve všech pádech skloňované evropské strategické autonomie, tedy globální síly a prestiže Evropské unie.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu

Karel Barták

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSee also  The German clothes-cutter got furious and turned an already brutal premium station wagon into a powerful locomotive