Pakistan Christian TV

Breaking news and world news from Pakisthan Christian TV on Business, Sports, Culture. Video news. News from the US, Europe, Asia Pacific, Africa, Middle East, America.

Thousands of college students lost their graduation.  Certificates are collected at the Study Department or at the Aeroslas Post Office

Thousands of college students lost their graduation. Certificates are collected at the Study Department or at the Aeroslas Post Office

Thousands of Czech university graduates lost their graduation due to the Coronavirus pandemic. Instead of a formal ceremony, university students obtained their degrees from the college study department or, for example, at the post office. Some schools want to offer alternative dates. But he still does not know when and under what conditions they will be allowed to resume the academic celebrations.Prague

Share on Facebook


Share on Twitter

Post on LinkedIn

Printing press


Copy the urlShort title
CloseMost public universities hope that graduates in the halls will hear students’ anthems and ceremonial speeches later this year. Permission to graduate after the country’s summer semester will depend on current measures to combat the epidemic. Sarah Perankova, who received her MA from Charles University’s School of Social Sciences in September, also lost her graduation.

Thousands of students lost their graduation due to the outbreak of a pandemic

“We were supposed to have a graduation in December, which was canceled for us. Then the replacement date was canceled in the spring. So I don’t have a diploma with me yet and I’m sorry I lost my graduation. Parents, grandmother and grandpa were looking forward to that.”

Diploma in portfolio

Some graduates need diplomas for employment or further study. Therefore, the colleges issue it to them in the study departments. For example, from the University of Hradec Králové or the University of Economics, people also receive diplomas by post.

See also  Missile debris will collide with the far side of the moon

“This was the most common form of graduation last year. Waiting for an alternate graduation date last year did not make sense, because in many cases the state examinations were postponed to summer vacation and after completion it was no longer possible to graduate,” Karla Marachkova says. A spokeswoman for the Czech Republic. University of Agriculture.


Smejkal: Musíme se soustředit na školy. Do konce dubna se bavme pouze o nich a nic neuvolňujme


Číst článek

Část škol přesto s náhradními termíny i pro loňské absolventy počítá. Promoci by školy chtěly dopřát alespoň těm, kteří dokončili magisterské programy. Na rozdíl od bakalářů už totiž většinou ve studiu nepokračují. Třeba Univerzita Karlova plánuje na ceremoniál pozvat i ty, kteří už mají diplomy doma. 

„Pokládáme to za důležitý rituál pro rozloučení se s naší univerzitou. Počítáme i s tím, že pokud bude omezen počet rodinných příslušníků, nabídneme jim možnost ceremoniál sledovat živě pomocí živého streamu z velké auly Karolina,“ říká prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková.

Zájem o promoce

Mluvčí brněnského Vysokého učení technického Radana Koudelová ale připomíná, že i před pandemií někteří absolventi promoce z různých důvodů vynechávali.

„Ne všichni absolventi mají obecně o promoce zájem a to bez ohledu na současnou situaci s koronavirem. Například na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií projeví zájem zpravidla 65 procent absolventů, na Ústavu soudního inženýrství VUT to loni bylo asi 45 procent absolventů,“ říká Koudelová.


Člověk s maturitou se státu vyplatí. Na daních odvede o 2,5 milionu více než se základním vzděláním


Číst článek

Jednou z mála veřejných vysokých škol, která zatím žádné promoce rušit nemusela, je Veterinární univerzita Brno. Podle mluvčí Soni Šmahelové absolventi stihli odpromovat v září. Některé fakulty Technické univerzity v Ostravě nebo brněnské Masarykovy univerzity se zase rozhodly minulé promoce uspořádat alespoň v online formě. Na začátku března promoce do online prostoru přenesla taky Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického. Před kamerou tehdy k promovaným mluvil i rektor Vojtěch Petráček.

See also  Algerian Abdelilah Boubachir saturates realistic work with artistic vocabulary

„Hodně se změnilo od doby, kdy jsme se mohli scházet v Betlémské kapli, ale je potřeba říci, že i tahle těžká doba přinesla svá pozitiva. V tom, že jsme schopni se takto sejít, že jsme schopni učit distančně, že jsme schopni pomáhat druhým,“ připomněl.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně zase loni některé promoce přesunula do venkovních prostor. A podle mluvčí Petry Svěrákové některé fakulty zvažují, že diplomy absolventům předají venku i letos. 

Vendula Vrbová

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít